Kalkulátor optimální krmné dávky
Spočítejte si optimální krmnou dávku pro Vašeho mazlíčka.

10 nejpřekvapivějších a nejrozšířenějších mýtů o psím stravování

článek_10_největších mýtů

Výběr toho nejlepšího stravování pro naše miláčky může být náročný. Jsme přehlcení velkým množstvím protichůdných informací a čert aby se vyznal v tom, co je chytrý marketingový tah a co čistá pravda. Proto jsme se rozhodli trochu vyčistit vzduch.

Mýtus č. 1: Bezobilné krmivo je zdravější.

Pravda: Granulový průmysl se rád ohání produkty, které jsou bez obilovin a jejich nepřítomnost používají jako měřítko kvality. Ale obiloviny nejsou pro psy primárně špatné, některé studie dokonce poukazují na fakt, že mazlíčci, kteří nemají ve stravě obiloviny, jsou náchylnější k srdečním onemocněním.

Mýtus č. 2: Než se začne krmivo pro domácí zvířata prodávat, musí být prokázáno, že je zdraví neškodné.

Pravda: Složení “kompletních” krmiv musí odpovídat závazným doporučením, která vydávají AAFCO (Association of American Feed Control Officials) v USA a FEDIAF (The European Pet Food Industry Federation) za Evropskou unii. Ale tyto standardy uvádějí pouze minimální hodnoty živin. Když výrobce tvrdí, že je krmivo nutričně vyvážené, znamená to, že splňuje standardy AAFCO nebo FEDIAF. Což znamená, vzhledem k jejich nárokům a zdrojů výpočtů, velmi podhodnocené parametry. FEDIAF založily nadnárodní korporace, které produkují většinu značek granulí. Takže si schválí, co se jim hodí, aby mohly prodávat co nejvíce odpadu. Pardon, granulí. Pojmy jako “maso” nebo “nutričně vyvážené” mají velmi ošidné definice. A u všech těch super ultra mega atraktivních složek (výtažek z byliny ashwagandha atp.), kterými granuláři rádi lákají, jde většinou pouze o stopové množství, jak se dá hravě odvodit z ceny. A díky regulím FEDIAF stačí i to stopové množství na to, aby mohl být na pytli s granulemi obří nápis LÉČIVÉ KRMIVO S BYLINKAMI. Co se týče Státní veterinární zprávy, ta je na vliv FEDIAF krátká.

Mýtus č. 3: Psi jsou masožravci.

Pravda: Psi jsou všežravci! Živiny získávají z různých zdrojů potravy, mezi které patří, kromě živočišných bílkovin, zelenina, ovoce, sacharidy a obiloviny. Za desítky a desítky let prožitých po boku člověka se psí zažívání začíná více podobat tomu člověčímu a od toho vlčího se vzdaluje… Psi potřebují rozmanitou, vyváženou a citlivě zpracovanou stravu.

Mýtus č. 4: Syrová strava je přirozenější. To je to, co jedí vlci.

Pravda: Nutriční potřeby divokého zvířete se neshodují s potřebami jeho domestikované verze. Psi jsou domestikovaná zvířata a jejich trávicí systém a enzymy se tomu přizpůsobily. Syrová strava a syrové maso mohou představovat zdravotní rizika pro vás i vašeho psa kvůli potenciální bakteriální kontaminaci (E. coli, salmonela atd.). Kromě toho může být náročné zajistit, aby syrová strava na bázi masa byla kompletní a vyvážená.

Mýtus č. 5: Krmivo pro psy označené jako „zcela přírodní“ nebo „holistické“ znamená, že je zdravější.

Pravda: Věříte tomu? Bohužel jste se stali obětí účinného marketingu. Páníčci na tyto populární léčitelské termíny slyší a výrobci mohou na pytel s granulemi plácnout úúúplně cokoliv. I to, že krmivo se sneslo granulku po granulce na zlaté šňůrce z nebe. A označení “zcela přírodní” a “holistické” je na tom, co se týče pravdivosti, podobně. Věřte raději tomu, co OPRAVDU vidíte a cítíte.

Mýtus č. 6: Zápach z úst je pro psy normální.

Pravda: Tlama zvířete nebude nikdy vonět po fialkách, ale pokud si pes zívne a popadají mouchy ze zdi, určitě to není zdravé ani v pořádku. Chronický zápach z tlamičky je způsobený nemocí nebo nevyváženým poměrem bakterií ve střevech. Naši zákazníci hlásí, že po přechodu na BiBi FOOD se i toto u pejsků změnilo. Pokud vás zajímá, co se děje ve střevech vašeho psa, testněte jeho bobek (tedy střevní mikrobiom) ,což odhalí i to, na co jsou krevní testy krátké.

Mýtus č. 7: Psi by neměli jíst těstoviny.

Pravda: Celozrnné těstoviny mají spoustu nepopiratelných zdravotních benefitů! Jsou skvělým zdrojem komplexních sacharidů, vlákniny, železa a vitamínů skupiny B, jako je thiamin, niacin, riboflavin a kyselina listová, které jsou potřebné k přeměně sacharidů na energii. Konkrétně celozrnné těstoviny jsou méně kalorické, méně zpracované, obsahují více makroživin a až trojnásobek vlákniny než rafinované těstoviny, takže se po nich váš mazlíček cítí déle sytý. 

Mýtus č. 8: Granule psům čistí zuby.

Pravda: Výrobci krmiv se páníčky snaží přesvědčit, že škrábání tvrdých granulí o zuby čistí psům plak. Faktem je, že granule neodstraňují plak a nečistoty tam, kde na tom záleží nejvíc: v linii dásní. Právě tam se tvoří kazy a záněty. Granule nenahradí okusování a žužlání syrových kostí a chrupavek, mechanické čištění zubů ani  "zubní žvýkačky" v podobě kostí například od Syta Micha. Výrobce suší kůže na žvýkání pomalu, bez přidávání jakékoliv chemie a navíc kostičky plní navýsost kvalitními surovinami. Můžete si navíc vybrat i různé tvary, aby si pejsek dostatečně požvýkal a vyčistil všechny skulinky. Skvělý způsob očisty jsou i naše přírodní kůže, které si necháváme sušit z divokých zvířat, která běhala po šumavských kopcích.

Mýtus č. 9: Jakákoliv tepelná úprava snižuje nutriční hodnotu potravin.

Pravda: Vaření koncentruje živiny, usnadňuje psímu trávicímu traktu strávení potravy a zvyšuje chutnost. Příliš vysoké teploty zapříčiňují vznik karcinogenních látek. Vaření v páře (tak připravujeme jídlo v BiBi FOOD) zajišťuje vyšší nutriční hodnotu u masa, zeleniny i ovoce a stará se o zničení toxických látek. Když si od nás berete jídlo, klademe vám na srdce, ať jej ohříváte. To proto, že pejsek pak nemusí vynaložit tolik energie na trávení a u starších ročníků nebo pejsků v rekonvalescenci udělá taková změna opravdu dost. A asi se shodneme, že zbytečně zatěžovat psí trávení v jakémkoliv věku je nesmysl.

Mýtus č. 10: Mražené potraviny nejsou tak zdravé.

Pravda: Zmrazené potraviny jsou stejně zdravé a v některých případech mohou být zdravější, protože zadržují základní živiny. Zmrazení potravin umožňuje uchovat živiny, jako jsou mastné kyseliny, déle. Naše jídlo připravíme, uvaříme a zchladíme ve stejný den, aby vydrželo čerstvé co nejdéle.

Stali jste se obětí některého z výživových omylů? Nevěšte hlavu, mediální masírka je velmi intenzivní a většina z nás jejím toxickým vlivům v některé z nespočtu oblastí podléhneme… Důležité je procitnout a dělat věci správně. Chcete s tím pomoct? Jsme tu pro vás. 

Zpět do obchodu