Kalkulátor optimální krmné dávky
Spočítejte si optimální krmnou dávku pro Vašeho mazlíčka.
Kapacita kuchyně pro vařené jídlo je už do konce roku naplněná, ostatní zboží jsme schopní odbavit dle možností kurýrních služeb (zvolte datum "Co nejdříve").

Co se děje, když pejsek slupne pamlsky, ale o normální jídlo nezavadí?

clanek_pamlsky jo, jídlo ne

Páníčky tento problém dost trápí a marně si lámou hlavu, proč granule nebo konzervy jsou pro pejska pasé, zatímco pamlsky by sežral i se sáčkem. Můžou za tím být banálnější a poměrně snadno řešitelné důvody, ale nezřídka je to signál, že má pejsek nějaké trable. 

Někdy má zvířátko jen víc rozumu než páníčci a odmítá suché krmivo a ultra zpracované konzervy, protože prostě chce opravdové, voňavé, šťavnaté jídlo z BiBi FOOD 😛 Upřímně je to snad druhý nejčastější důvod, jak nás naši zákazníci objeví…

Když se pes dlouhodobě cpe pamlsky a ničím jiným, jde o regulérní poruchu příjmu potravy, podle zdroje JustFoodForDogs můžeme takový stav nazvat částečnou anorexií. Jasně, pejsek může být pouze vybíravý. Ale pokud neměl s jídlem problém a najednou je odmítavý, zpozorněte. 


Představme si 6 nejčastějších psychologických problémů, proč má pejsek poruchu příjmu potravy:

1. Separační úzkost

Stres, strach a úzkost z opuštění může potlačit, stejně jako u lidí, chuť k jídlu. Separační úzkost je na seznamu problémů s pejsky na prvním místě, protože často majitelé psů nedokáží postupovat v přivykání odloučení v odpovídajícím tempu nebo jim chybí důslednost. Nemusí jít nutně o stýskání po vás. Třeba odjelo dítě na kolej, páníček na pracovní cestu, panička na dovolenou, zkrátka jakmile se ztratí jeden z členů smečky, pro pejska jako by zmizel nadobro. A se stresem, který mu to způsobuje, se může vypořádávat různě.

2. Host do domu

Někdo mohl odejít, ale taky se někdo mohl nově objevit… Obzvláště příchod miminka z porodnice miláčkem hodně otřese, protože ho to sesazuje z piedestalu nejroztomilejší bytosti v domácnosti. Stejně tak nový spolubydlící nebo přistěhování partnera je velký zásah do psího života. 

Nedej bože, aby se doma objevilo nové zvířátko! Zejména starší pejsci se s tím těžce smiřují a mezi protesty a “vychovávání” nového psího kámoše mohou zahrnout i protestní hladovku. Někdy je nejlepším lékem dopřát jim čas, aby si na restrukturalizaci smečky zvykli.

3. Nové jídlo

Pokud jste před nějakým časem změnili granule, může vám dávat pes najevo nelibost s vaší volbou. Ale nenechte se zmást, žádné z granulí nejsou dobrá volba! :))) 

Ne, teď bez legrace - možná jste byli moc rychlí, možná máte pytel s granulemi napadený plísní, možná psa dohnaly zdravotní problémy.

4. Stěhování nebo rekonstrukce domu

Ačkoliv se o psech tvrdí, že se fixují na lidi, zatímco kočky se vážou k místům, stěhování do nového domova nebo rekonstrukce toho současného může být pro pejsky stresující záležitost.Dokonce tak moc, že přestanou jíst.

5. Bouřky, ohňostroje a další rachot

Tady asi netřeba dlouze opisovat, jak s pejsky dokáží zamávat oslavy konce roku nebo silné bouřky, obzvláště pokud jste to někdy zažili. Dejte mu čas a zkuste mu to usnadnit.

Zdravotní problémy spojené s nechutenstvím

Tady už končí veškerá legrace. Tady už jde do tuhýho. Když pejsek najednou přestane žrát, rozhodně vezměte v potaz tyto komplikace!!!

Problémy se zuby

Velký vykřičník. Zubní onemocnění je totiž nejčastější důvod,proč pes z ničeho nic přestane žrát. Bolest při žvýkání je obzvláště znát při krmení granulemi, každopádně pes bude celkově trpět. Nicméně psi si neumí stěžovat jako lidé a neumí říct, že ho ve dne v noci bolí tlama - jsou to velmi stateční trpitelé. V určitém stádiu už ale nejde bolest ignorovat, a tak přestane žrát. 

Celkově problémy se zuby znamenají pro organismus velkou zátěž a fatální riziko. Bakterie ze zkažených zubů pes polyká a dostávají se do ledvin, jater a poškozují i srdce.

Žaludeční a střevní onemocnění

Gastrointestinální systém začíná u díry do krku a končí otvorem v zadečku. Tady není jen žaludek nebo střeva, ale třeba i jícen nebo tlusté střevo. Jakákoliv z těchto oblastí může být napadaná virovou nebo bakteriální infekcí. Taky mohly pejska napadnou paraziti a s plným žaludkem červů se zkrátka žere špatně. Dalšími častými problémy jsou vředy, alergie, cizí těleso nebo jakákoliv bolest. Konrolujte, co pes mohl sežrat, jestli není otrávený, jestli není jídlo zkažené, zkrátka zmapujte, jestli není chyba na vašem přijímači. 

Onemocnění jater

Játra jsou druhý největší psí orgán, který filtruje toxiny. Pokud nefungují správně, toxiny se hromadí způsobují nevolnost, letargii, zvracení, průjem a nechutenství. Psí játra mohou být napadená hepatitidou, cirhózou nebo rakovinou. Je dobré dávat pejskovi čas od času léčivou kúru, protože jakmile se problémy s játry projeví, je už cca 70 % poškozená a těžko se to dává dohromady.

Pankreatitida

Slinivka je důležitý orgán nacházející se v blízkosti žaludku. Má několik životně důležitých funkcí, včetně produkce inzulínu ke snížení hladiny cukru v krvi a trávicích enzymů, které pomáhají rozkládat potravu v tenkém střevě.

Problémy se slinivkou mohou být způsobeny řadou věcí. Nejčastěji se stane, že pejsek sní něco, na co není zvyklý, například s vysokým obsahem tuku. To můžeu štěňat nebo seniroů způsobit zánět slinivky, který se projeví nechutenstvím, v závažnějších případech zvracením a průjem. Rakovina slinivky vykazuje stejné příznaky a samozřejmě může být život ohrožující. 

Onemocnění ledvin

Selhání ledvin, ať už akutní nebo chronické, nepřekvapivě taky způsobuje nechutenství. Obvykle můžete pozorovat i nadměné lemtání vody, neustálé čůrání a podivný zápach z tlamy. I tady platí to co u jater - znatelné problémy začnou až když jsou ledviny v posledním tažení. Nepodceňujte prevenci a podpořte zdraví ledvin preventivně

Jiná onemocnění

Když pejskovi není dobře, přestane prostře žrát. V divoké zvířecí říši je půst léčbou spousty problémů. Může mít například zasažené plíce nebo dýchací cesty a nedostatek čichu ho připravil o chuť i apetit. Nebo se mu hůř dýchá, zkrátka problém může být kdykoliv. Ačkoliv psy milujeme často právě za to, že nemluví, tady je to trochu problém.

Určitě neuškodí stavit se na veterině a zkusit tam nechutenství či částečnou anorexii konzultovat a vyloučit všechny tyto fatální důvody. 

Pak už nezbývá, než přijít na ochutnávku k nám do stánku (až se někde vyskytneme) nebo zkusit objednat BiBi FOOD a vidět, že tohle pejskovi zkrátka jede za všech okolností! 😎

Zpět do obchodu